HAMİLE PİLATESİ


Daha önceden aktif bir spor yaşantınız var ve doktorunuz spor yapmanızda herhangi bir engel görmüyorsa uzman bir eğitmen tarafından hamileliğin ilk günlerden son günlerine kadar pilates yapılabilirsiniz. Daha önce spor geçmişiniz yok ise 12. ve 16. haftalarda pilatese başlamanızda bir sakınca yoktur.
 

  HAMİLELİK VE PİLATES


Hamilelik; kadının fiziksel, hormonel ve psikolojik yönden değişime uğradığı bir süreçtir. Bu dönemde salgılanan hormonlar ve bebeğin büyümesiyle birlikte kas ve iskelet sisteminde birçok değişiklik olacaktır. Bel boyun, sırt ağırları, yumuşayan bağ ve eklem dokusu sayesinde kolayca ortaya çıkabilen yaralanmalar annede görülebilir. Ayrıca bebeğin büyümesiyle birlikte rahim 2,5 cm aşağı baskı yapar ve idrar kaçırma gibi olaylar gözükebilir. Önemli olan pelvic taban kaslarını kuvvetli tutmaktır. Bu da sadece pilates metoduyla gerçekleşebilir. Hamilelik öncesi pilates ve hamilelik dönemi pilates ile kaliteli ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz mümkün olacaktır.

  HAMİLELİK DÖNEMİNDE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI ?
 
 Daha önceden aktif bir spor yaşantınız var ve doktorunuz spor yapmanızda herhangi bir engel görmüyorsa uzman bir eğitmen tarafından hamileliğin ilk günlerden son günlerine kadar pilates yapılabilirsiniz. Daha önce spor geçmişiniz yok ise 12. ve 16. haftalarda pilatese başlamanızda bir sakınca yoktur.

 HAMİLELİK DÖNEMİNDEN SONRA PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI ?

  Normal doğumdan 15 – 20 gün sonra düşük şiddetli kuvvetlendirici egzersizler yapabilirsiniz. Sezaryandan sonra ise 3- 6 hafta sonra egzersize başlayabilirsiniz. Eğer ki ameliyatlı bölgeniz tam kapanmamış ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız biraz daha beklemenizde fayda olacaktır.


HAMİLE PİLATESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

1-Hamilelik sırasında daha az kilo almanıza yardımcı olur.
2-Doğum sırasında rahatça ıkınarak kolay bir doğum geçirebilirsiniz.
3-Sindirim sisteminizi düzenleyerek kabızlık ve hazımsızlık sorunları yaşamanızı engeller.
4-Doğum sonrası toparlanmanızı hızlandırır.
5-İdrar kaçırma gibi şikâyetleri azaltır.
6-Daha konforlu ve kaliteli uyku uyumanıza yardımcı olur.
7-Vücudunuzda oluşabilecek ödemleri engeller.
8- Bebek büyüdükçe omurgaya binen yük artacağı için oluşabilecek sırt, bel ve boyun ağırlarına iyi gelir.
9- Cinsel hayatın doğumdan sonra normale dönmesini sağlar.
10- Nefes egzersizleri sayesinde anne adayı yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesini sağlar.
11- Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kasları egzersizle birlikte kuvvetlenir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİMLER PİLATES YAPAMAZ?

1- Düşük riski taşıyanlar
2- Vajinal kanaması olanlar.
3– Hipertansiyon problemi olanlar gebeler.

Kısaca özetlemek gerekirse pilates hamilelik döneminde yapılabilecek en güvenli egzersiz çeşididir. Özellikle omurgasında skolyoz, fıtık ve ileri seviye bir duruş bozukluğu olan bayanların hamilelik öncesi ve hamilelik sırası rahat bir hamilelik geçirebilmeleri için pilates yapmaları şarttır. Düzenli olarak yapılan pilates egzersizlerinin iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağladığı kanıtlanmıştır. 

FAYDALI BİLGİLER